Projekty, to atrakcyjna metoda nauki. Dają one wiele możliwości uczniom i nauczycielom, uatrakcyjniają lekcje, sprawiają, że nauka, nie jest monotonna i nudna. W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie Zespołu Szkół nr 3 rozpoczęli pracę w kilku projektach unijnych. Poniżej przedstawiamy każdy z projektów, które obecnie są realizowane w „Rolniku”. Efekty pracy uczniów w ramach przedsięwzięć edukacyjnych można śledzić w zakładce „Aktualności”.
Projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” jest pomysłem, który ma na celu podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego. Nasza szkoła jest jedną z 35 szkół w województwie wielkopolskim, które zostały objęte projektem. Biorą w nim udział uczniowie klas pierwszej kształcący się z zawodzie technik organizacji reklamy. W ramach pracy w tym przedsięwzięciu edukacyjnym uczniowie otrzymali tablety, z których mogą korzystać podczas nauki zawodu. Praktyki zawodowe będą odbywać w najnowszych laboratoriach w Poznaniu i Pile. Przedmioty zawodowe prowadzone są w systemie modułowym. Szkoła zostanie wyposażona w laptopy, które będą tworzyć mobilną pracownię. Wsparcie, które uzyskaliśmy dzięki uczestnictwu w „Czasie zawodowców” pozwoliło uatrakcyjnić naukę zawodu.
Wirtualny spacer po szkole i Międzychodzie
Szkoła: Piwnica Parter Pierwsze piętro Drugie piętro
Międzychód: Okolica naszej szkoły Park im. oskara Tietza Widok na jezioro Miejskie Wjazd od strony Dziecielia Wycieczka po Międzychodzie (zimą)
Szukając pracy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej liczą się umiejętności, jakie posiadamy. Projekt „Lepszy start w Zespole Szkół nr 3” pozwala uczniom na zdobycie różnych kompetencji. Kursy organizowane są nieodpłatne. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie mogą ukończyć szkolenie zapewniające im Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL). Zainteresowani mają możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów kategorii T. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu uczestniczą w tworzeniu proekologicznego ogrodu na terenie szkoły. Projektowanie ułatwia im specjalny program do projektowania, który szkoła otrzymała w ramach „Lepszego startu…”. Przedsięwzięcie edukacyjne nie ominęło również klas IV. W ramach projektu mogą oni bezpłatnie uczestniczyć w kursach przygotowujących do matury z języków obcych i matematyki. Kompetencje zdobyte podczas szkoleń z pewnością pozwolą na lepszy start w dorosłe życie.
ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII – PILOTAŻOWY PROJEKT PRZYGOTOWUJĄCY WIELKOPOLSKIE SZKOŁY ZAWODOWE DO POSZERZANIA OFERTY EDUKACYJNE O TECHNOLOGIE OZE
Uczniowie, którzy chcą się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat odnawialnych źródeł energii, przeprowadzać ciekawe eksperymenty, uczestniczyć w różnego rodzaju wycieczkach mających na celu promowanie ochrony środowiska, biorą udział w projekcie OZE. Jest to kolejne przedsięwzięcie edukacyjne w naszej szkole. Zespół Szkół nr 3 na potrzeby realizacji projektu otrzymał różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, m.in. kamerę termowizyjną, laptopa, zestawy edukacyjne do pomiaru wiatru, słońca, a także samochodziki napędzane wodorem. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w niezwykle interesujących warsztatach, podczas których wykonują doświadczenia. Grupa młodych naukowców nakręciła również film.
Nasza szkoła od roku szkolnego 2011/2012 uczestniczy w projekcie „Jestem przedsiębiorczy – kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi”. Celem projektu jest stworzenie, przetestowanie oraz upowszechnianie i wprowadzenie do polityki rozwoju innowacyjnych narzędzi wspomagających proces dydaktyczny w zakresie nauczania i kreowania postaw przedsiębiorczych wśród uczniów. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w grze dydaktycznej „HeadMaster” i odnieśli sukces. Zajęli trzecie miejsce wśród szkół biorących udział w projekcie. Inne narzędzia wykorzystywane w projekcie to platforma edukacyjna, materiały szkoleniowe i program do badania 11 kompetencji, który umożliwia wskazanie obszarów do rozwoju. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie mają możliwość rozwijania postaw przedsiębiorczych, które są cenione przez pracodawców. Udział w takim projekcie na pewno pozwoli uczniom rozwinąć się i przygotować do poszukiwania pracy w przyszłości.
W ramach projektu "Jestem przedsiębiorczy -kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi " uczniowie klasy IV TH : Sara Czaplewska, Bartosz Stroiński i Arkadiusz Witaszek, pod kierunkiem pani Zofii Kramm, rozpoczęli dzisiaj testowanie gry symulacyjnej „Innowacyjny Producent Komputerów”. Zakończenie gry nastąpi 19.11.2012r. W zmaganiach biorą udział drużyny z 30. wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.
W ramach projektu "Jestem przedsiębiorczy - kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi" klasa I TOR pod kierunkiem nauczyciela przedsiębiorczości, pani Zofii Kramm, została wybrana do przetestowania narzędzia do badania potencjału w zakresie 11. kompetencji przedsiębiorczych, takich jak: komunikacja, współpraca, przedsiębiorczość, elastyczność, analiza potrzeb klientów, efektywność, niezależność, rozwiązywanie problemów, planowanie i organizowanie własnej pracy, kształcenie ustawiczne, panowanie nad stresem. Narzędzie do badania w/w kompetencji jest autodiagnozą mocnych i słabych stron każdego z uczniów i pozwoli na stworzenie indywidualnego profilu ucznia przedsiębiorczego. W testowaniu bierze udział 30 klas ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski.
Również 4 września w naszej szkole rozpoczęły się prace związane z projektem Lepszy start w Zespole Szkół nr 3 w Międzychodzie. Mają one na celu przygotowanie terenu pod ścieżkę proekologiczną przy szkole. W przygotowaniu terenu będą mogli uczestniczyć uczniowie kierunku architektury krajobrazu, którzy pod okiem profesjonalistów będą mogli nabywać nowe umiejętności związane ze swoim przyszłym zawodem.
Od listopada w naszej szkole jest realizowany kolejny projekt e - Twinning. Projekt pod nazwą Woman’s portrait in the literature ma na celu zapoznanie uczniów z postaciami kobiet pisarek i bohaterek literackich z ich narodowej literatury oraz poznanie takich postaci z literatury innych krajów biorących udział w projekcie. Projekt realizowany jest w języku angielskim i uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele z takich krajów jak Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Turcja, Grecja.
Jestem przedsiębiorczy - kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi. projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Czas realizacji projektu 2011 - 2013.
Udział biorą: pani Zofia Kramm oraz klasa IV TŻ.
eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno - komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.
Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:
1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery czyli narzędzi akceptowanych przez uczniów i wzbudzających ich entuzjazm;
2. Języki obce są konieczne do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską, a natychmiastowe korzystanie z wiadomości "lekcyjnych" wywołuje radość uczniów i zwiększa ich motywację do nauki;
3. Temat projektu związany z podstawami programowymi wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole i nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.
Zalety projektów eTwinning:
• entuzjazm uczestników uczniów i nauczycieli,
• motywacja do nauki,
• dostosowanie zadań do możliwości każdego ucznia,
• bezpieczny Internet – narzędzia i obszary pracy eTwinning są dostępne tylko dla uczestników programu,
• wykorzystanie istniejącej szkolnej bazy komputerowej czyli pracowni komputerowych i Szkolnego Multimedialnego Centrum Informacji nie tylko na lekcjach informatyki,
• możliwość tworzenia zespołów nauczycieli: "przedmiotowiec", językowiec, informatyk,
• elastyczność projektu – możliwość dostosowania tematu i czasu trwania projektu do potrzeb uczniów, nieograniczony czas rejestracji, możliwość wprowadzania modyfikacji w każdej chwili.
Tekst opracowany na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie eTwinning
Grupa hotelarska z klasy 1THR pod opieką pani Weroniki Kaczmarek wraz z uczniami z Turcji pod opieką pani Ayşegül Yelkovan zrealizowała projekt „Tarhana and bigos”. Celem projektu było poznanie rówieśników z innego kraju, kultury tegoż kraju poprzez zapoznanie się z tamtejszą kuchnią. Uczniowie uczestniczący w tym projekcie porozumiewali się w języku angielskim, co pozwalało im wykorzystać znajomość tego języka w praktyce.
Etapy projektu były następujące:
1. Zapoznanie się uczniów ze sobą
2. Przygotowanie prezentacji multimedialnej o kuchni swojego kraju
3. Napisanie kilku przepisów i wymienienie się nimi
4. Przygotowanie potraw według nadesłanych przepisów
Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia dziennika projektu:
(http://twinblog.etwinning.net/36049/)
oraz do strony o naszym projekcie:
(http://www.etwinning.net/en/pub/profile.cfm?f=2&l=en&n=51656)
Projekt był realizowany w ramach portalu eTwinning.