Menu

Projekty

Projekty, to atrakcyjna metoda nauki.

Projekty, to atrakcyjna metoda nauki. Dają one wiele możliwości uczniom i nauczycielom, uatrakcyjniają lekcje, sprawiają, że nauka, nie jest monotonna i nudna. W roku szkolnym 2012/2013 uczniowie Zespołu Szkół nr 3 rozpoczęli pracę w kilku projektach unijnych. Poniżej przedstawiamy każdy z projektów, które obecnie są realizowane w „Rolniku”. Efekty pracy uczniów w ramach przedsięwzięć edukacyjnych można śledzić w zakładce „Aktualności”.

„CZAS ZAWODOWCÓW”

Projekt „Czas zawodowców – wielkopolskie kształcenie zawodowe” jest pomysłem, który ma na celu podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego. Nasza szkoła jest jedną z 35 szkół w województwie wielkopolskim, które zostały objęte projektem. Biorą w nim udział uczniowie klas pierwszej kształcący się z zawodzie technik organizacji reklamy. W ramach pracy w tym przedsięwzięciu edukacyjnym uczniowie otrzymali tablety, z których mogą korzystać podczas nauki zawodu. Praktyki zawodowe będą odbywać w najnowszych laboratoriach w Poznaniu i Pile. Przedmioty zawodowe prowadzone są w systemie modułowym. Szkoła zostanie wyposażona w laptopy, które będą tworzyć mobilną pracownię. Wsparcie, które uzyskaliśmy dzięki uczestnictwu w „Czasie zawodowców” pozwoliło uatrakcyjnić naukę zawodu.

 

Wirtualny spacer po szkole i Międzychodzie

 

Szkoła:     Piwnica     Parter     Pierwsze piętro     Drugie piętro

 

Międzychód:     Okolica naszej szkoły     Park im. oskara Tietza     Widok na jezioro Miejskie     Wjazd od strony Dziecielia     Wycieczka po Międzychodzie (zimą)

 

Patron szkoły

LEPSZY START W ZESPOLE SZKÓŁ NR 3 W MIĘDZYCHODZIE

Szukając pracy po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej liczą się umiejętności, jakie posiadamy. Projekt „Lepszy start w Zespole Szkół nr 3” pozwala uczniom na zdobycie różnych kompetencji. Kursy organizowane są nieodpłatne. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie mogą ukończyć szkolenie zapewniające im Europejski Certyfikat Umiejętności Komputerowych (ECDL). Zainteresowani mają możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia pojazdów kategorii T. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik architektury krajobrazu uczestniczą w tworzeniu proekologicznego ogrodu na terenie szkoły. Projektowanie ułatwia im specjalny program do projektowania, który szkoła otrzymała w ramach „Lepszego startu…”. Przedsięwzięcie edukacyjne nie ominęło również klas IV. W ramach projektu mogą oni bezpłatnie uczestniczyć w kursach przygotowujących do matury z języków obcych i matematyki. Kompetencje zdobyte podczas szkoleń z pewnością pozwolą na lepszy start w dorosłe życie.

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII - OZE

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII – PILOTAŻOWY PROJEKT PRZYGOTOWUJĄCY WIELKOPOLSKIE SZKOŁY ZAWODOWE DO POSZERZANIA OFERTY EDUKACYJNE O TECHNOLOGIE OZE
Uczniowie, którzy chcą się dowiedzieć ciekawych rzeczy na temat odnawialnych źródeł energii, przeprowadzać ciekawe eksperymenty, uczestniczyć w różnego rodzaju wycieczkach mających na celu promowanie ochrony środowiska, biorą udział w projekcie OZE. Jest to kolejne przedsięwzięcie edukacyjne w naszej szkole. Zespół Szkół nr 3 na potrzeby realizacji projektu otrzymał różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, m.in. kamerę termowizyjną, laptopa, zestawy edukacyjne do pomiaru wiatru, słońca, a także samochodziki napędzane wodorem. W ramach projektu uczniowie uczestniczą w niezwykle interesujących warsztatach, podczas których wykonują doświadczenia. Grupa młodych naukowców nakręciła również film.

zobacz zdjęcia

„JESTEM PRZEDSIĘBIORCZY”

Nasza szkoła od roku szkolnego 2011/2012 uczestniczy w projekcie „Jestem przedsiębiorczy – kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi”. Celem projektu jest stworzenie, przetestowanie oraz upowszechnianie i wprowadzenie do polityki rozwoju innowacyjnych narzędzi wspomagających proces dydaktyczny w zakresie nauczania i kreowania postaw przedsiębiorczych wśród uczniów. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w grze dydaktycznej „HeadMaster” i odnieśli sukces. Zajęli trzecie miejsce wśród szkół biorących udział w projekcie. Inne narzędzia wykorzystywane w projekcie to platforma edukacyjna, materiały szkoleniowe i program do badania 11 kompetencji, który umożliwia wskazanie obszarów do rozwoju. W ramach tego przedsięwzięcia uczniowie mają możliwość rozwijania postaw przedsiębiorczych, które są cenione przez pracodawców. Udział w takim projekcie na pewno pozwoli uczniom rozwinąć się i przygotować do poszukiwania pracy w przyszłości.

Ruszył konkurs Manager - 19.10.2012 r.

W ramach projektu "Jestem przedsiębiorczy -kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi " uczniowie klasy IV TH : Sara Czaplewska, Bartosz Stroiński i Arkadiusz Witaszek, pod kierunkiem pani Zofii Kramm, rozpoczęli dzisiaj testowanie gry symulacyjnej „Innowacyjny Producent Komputerów”. Zakończenie gry nastąpi 19.11.2012r. W zmaganiach biorą udział drużyny z 30. wielkopolskich szkół ponadgimnazjalnych. Do wygrania są bardzo atrakcyjne nagrody. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

TEST 11 KOMPETENCJI PRZEDSIĘBIORCZYCH - 18.10.2012r.

W ramach projektu "Jestem przedsiębiorczy - kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi" klasa I TOR pod kierunkiem nauczyciela przedsiębiorczości, pani Zofii Kramm, została wybrana do przetestowania narzędzia do badania potencjału w zakresie 11. kompetencji przedsiębiorczych, takich jak: komunikacja, współpraca, przedsiębiorczość, elastyczność, analiza potrzeb klientów, efektywność, niezależność, rozwiązywanie problemów, planowanie i organizowanie własnej pracy, kształcenie ustawiczne, panowanie nad stresem. Narzędzie do badania w/w kompetencji jest autodiagnozą mocnych i słabych stron każdego z uczniów i pozwoli na stworzenie indywidualnego profilu ucznia przedsiębiorczego. W testowaniu bierze udział 30 klas ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski.

Jak zagospodarować teren przy szkole? - Lepszy start w ZS3

Również 4 września w naszej szkole rozpoczęły się prace związane z projektem Lepszy start w Zespole Szkół nr 3 w Międzychodzie. Mają one na celu przygotowanie terenu pod ścieżkę proekologiczną przy szkole. W przygotowaniu terenu będą mogli uczestniczyć uczniowie kierunku architektury krajobrazu, którzy pod okiem profesjonalistów będą mogli nabywać nowe umiejętności związane ze swoim przyszłym zawodem.

EPDN - informacja o udziale Pana Kozłowskiego w Projekcie

Kolejny projekt e - Twinning

Od listopada w naszej szkole jest realizowany kolejny projekt e - Twinning. Projekt pod nazwą Woman’s portrait in the literature ma na celu zapoznanie uczniów z postaciami kobiet pisarek i bohaterek literackich z ich narodowej literatury oraz poznanie takich postaci z literatury innych krajów biorących udział w projekcie. Projekt realizowany jest w języku angielskim i uczestniczą w nim uczniowie i nauczyciele z takich krajów jak Słowacja, Bułgaria, Rumunia, Turcja, Grecja.

Jestem przedsiębiorczy

Jestem przedsiębiorczy - kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodzieży z wykorzystaniem innowacyjnych metod i narzędzi. projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Czas realizacji projektu 2011 - 2013.
Udział biorą: pani Zofia Kramm oraz klasa IV TŻ.

 

Program eTwinning - Europejska współpraca szkół

eTwinning to łączenie i współpraca bliźniaczych szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno - komunikacyjnych (ICT) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Trzy najważniejsze cechy projektów eTwinning:
1. Wykorzystywanie komputera, Internetu, oprogramowania, aparatu cyfrowego, kamery czyli narzędzi akceptowanych przez uczniów i wzbudzających ich entuzjazm;
2. Języki obce są konieczne do bezpośredniej komunikacji ze szkołą partnerską, a natychmiastowe korzystanie z wiadomości "lekcyjnych" wywołuje radość uczniów i zwiększa ich motywację do nauki;
3. Temat projektu związany z podstawami programowymi wszystkich przedmiotów nauczanych w szkole i nauka przez zabawę, różnorodne formy aktywności i działania projektowe.

Zalety projektów eTwinning:
• entuzjazm uczestników uczniów i nauczycieli,
• motywacja do nauki,
• dostosowanie zadań do możliwości każdego ucznia,
• bezpieczny Internet – narzędzia i obszary pracy eTwinning są dostępne tylko dla uczestników programu,
• wykorzystanie istniejącej szkolnej bazy komputerowej czyli pracowni komputerowych i Szkolnego Multimedialnego Centrum Informacji nie tylko na lekcjach informatyki,
• możliwość tworzenia zespołów nauczycieli: "przedmiotowiec", językowiec, informatyk,
• elastyczność projektu – możliwość dostosowania tematu i czasu trwania projektu do potrzeb uczniów, nieograniczony czas rejestracji, możliwość wprowadzania modyfikacji w każdej chwili.

Tekst opracowany na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie eTwinning

Projekt „Tarhana and bigos”

Grupa hotelarska z klasy 1THR pod opieką pani Weroniki Kaczmarek wraz z uczniami z Turcji pod opieką pani Ayşegül Yelkovan zrealizowała projekt „Tarhana and bigos”. Celem projektu było poznanie rówieśników z innego kraju, kultury tegoż kraju poprzez zapoznanie się z tamtejszą kuchnią. Uczniowie uczestniczący w tym projekcie porozumiewali się w języku angielskim, co pozwalało im wykorzystać znajomość tego języka w praktyce.

Etapy projektu były następujące:
1. Zapoznanie się uczniów ze sobą
2. Przygotowanie prezentacji multimedialnej o kuchni swojego kraju
3. Napisanie kilku przepisów i wymienienie się nimi
4. Przygotowanie potraw według nadesłanych przepisów

Zainteresowanych zachęcamy do odwiedzenia dziennika projektu:
(http://twinblog.etwinning.net/36049/)
oraz do strony o naszym projekcie:
(http://www.etwinning.net/en/pub/profile.cfm?f=2&l=en&n=51656)

Projekt był realizowany w ramach portalu eTwinning.

Kontakt

  • Zespół Szkół nr 3 im. prof. dr. Felicjana Cieszkowskiego-Dembińskiego
    ul. Dworcowa 24
    64-400 Międzychód
  • 95 748 24 78

Galeria zdjęć